Atrakcje Regionu

Turystyczne atrakcje

Ustka – nazywana „Letnią stolicą Polski”  to malownicza miejscowość położona na Bałtykiem o szczególnych walorach uzdrowiskowych i wypoczynkowych. Jest to tętniący w  porze letniej kurort z licznymi atrakcjami turystycznymi. Doroczny „Festiwal Światła”, występy topowych Gwiazd, „Festiwal Siatkówki Plażowej”, „Tomasz Iwan Show” to tylko niektóre propozycje z szerokiej oferty na urozmaicenie letniego pobytu. Specyficzny, łagodny mikroklimat, piękna, szeroka, piaszczysta plaża oraz czysta woda  w Bałtyku to nie wszystko… Urokliwe miasteczko i ciekawe okolice z bogatą ofertą atrakcji dla każdego czekają na Państwa nie tylko podczas lata ale co ważne przez cały rok…

Na rowerze
Na rowerze

Niespotykane nigdzie więcej walory krajobrazowe i turystyczne sprawiają, że jest to miasto na idealne wypoczynek i dobrą zabawę przez cały rok. Na rowerze i piechotą - wspólna wycieczka z rodziną pięknymi nadmorskimi ścieżkami połączona ze zwiedzaniem Ustki oraz okolicznych miejscowości na pewno sprawi wielką frajdę wszystkim miłośnikom przyrody i zwiedzania, a przede wszystkim rodzinom z dziećmi.
Wszystkich, którzy chcieliby wybrać się na wycieczkę rowerową, a nie mają roweru uspokajamy – można go wypożyczyć w naszym Hotelu.

Na rowerze
Kościół Św.Zbawiciela
Kościół Św.Zbawiciela

Wybudowany w latach 1884-1885 eklektyczny kościół pierwotnie stanął na południowym krańcu Ustki w pobliżu nowo założonego cmentarza parafialnego. Pracami budowlanymi nad kościołem kierował ówczesny cieśla Franz Drabeim. W 1884r. przeniesione tu zostały elementy wyposażenia starego kościółka Świętego Mikołaja (który w tamtym czasie znajdował się w zaułku Kapitańskim) tzn. gotycki krucyfiks z 1752 r. (do dziś jest w prezbiterium) oraz obraz z 1674 r. (obecnie znajduje się na chórze). W 1887 r. Kościół wyposażono w organy. Świątynia  ta uroczyście wyświęcona została 15.08.1945r. Do dziś szczyci się pierwotnym wystrojem.
*Źródło zdjęcia: wikipedia

Kościół Św.Zbawiciela
Muzeum Ziemi Usteckiej
Muzeum Ziemi Usteckiej

Muzeum Ziemi Usteckiej powstało  na początku lat 90 XX w. z inicjatywy członków Towarzystwa Przyjaciół Ustki. Muzeum prezentuje eksponaty i fotografie powstałe do 1945r., dokumenty i pamiątki mieszkańców oraz interesujące materiały dotyczące zlikwidowanej Stoczni Ustka. Czynne w sezonie letnim wt-ndz, a zimą po zgłoszeniu.

Muzeum Ziemi Usteckiej
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba

Muzeum Chleba w Ustce powstało w 1998r. i należy do rodziny Brzosków. W muzeum znajdują się liczne eksponaty: urządzenia (m.in. ponad stuletnie urządzenia do wyrabiania ciasta, mieszadła do masy kremowej, gofrownice, XIX-wieczne szafy chłodnicze), dokumenty i zdjęcia związane m.in. z rzemiosłem piekarskim. Ważną częścią wystawy są dokumenty i zdjęcia prezentujące dzieje piekarskiej rodziny Brzosków. Zwiedzanie muzeum możliwe jest przez cały rok, jednak wyłącznie po telefonicznym uzgodnieniu terminu.

Muzeum Chleba
Ustecki Port
Ustecki Port

Port u ujścia Słupi założony został po 1337r., ale dopiero w 1961r. uzyskał od polskiego ministra żeglugi – status portu morskiego. Pierwotnie port w Ustce był przede wszystkim miejscem z którego eksportowano towary lokalne: smołę, dziegieć, bursztyn, beczki, i skóry dzikich zwierząt. W XVIII w. port stał się ważnym punktem eksportu drewna. Obecnie ustecki port ma przede wszystkim rybacki i pasażerski charakter. Pojawiają się tu również okręty marynarki Wojennej. Po zachodniej stronie portu funkcjonuje również marina jachtowa, a jesienią 2013 r. otwarta została piesza kładka łącząca strone zachodnią z wschodnią.

Ustecki Port
Latarnia morska
Latarnia morska

Latarnia jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta, z której roztacza się panorama wybrzeża od trzeciego molo aż po klify w Dębinie. Pierwotnie funkcję latarni morskiej pełniła wieża kościelna, która w 1871r. zastąpiła stacja pilotów. Ustawiono tu maszt, na który wciągano naftową aparaturę emitującą czerwone stałe światło. W 1893r. przebudowano tą stację, a w 1904r. zmienione zostało światło na białe przerywane. Później unowocześniono system świecący o obecna latarnia ma zasięg około 18 mil morskich. Teraz zwiedzanie latarni jest możliwe od maja do września.

Latarnia morska
Ustecka Syrenka
Ustecka Syrenka

To kolejna ze sztandarowy atrakcji turystycznych miasta. Posąg usteckiej syrenki  tzw. „Bryzgi Rosowej” ustawiony został w 2010 r. u nasady wschodniego falochronu. Postać syrenki wykreowana  została w baśniach Franciszka Fenikowski. Obecnie ma charakter symbolu Ustki, który niczym złota rybka niesie za sobą moc spełniania  jednego życzenia poprzez uchwycenie syreniej piersi i pomyślenie życzenia.

Ustecka Syrenka
Promenada
Promenada

Promenada ustecka jest jedną  z najpiękniejszych na Pomorzu Polskim. Biegnie szczytem przymorskiej wydmy na odcinku 1100 m od wschodniego falochronu portowego po dzisiejszy Trakt Solidarności. Deptak uroczyście otwarty został w 1875r. przy którym z czasem zaczęły powstawać obiekty gastronomiczne i hotelowe. Dziś promenada to centrum letniej rozrywki, gdzie można dobrze zjeść oraz doskonale wypocząć.

Promenada
Twierdza Ustka
Twierdza Ustka

Na zachód od portu i ujścia Słupi, na zalesionej wydmie w 1937r. powstała bateria artyleryjska, której pierwotną rolą była ochrona portu i wód przybrzeżnych. Nazwana została bateria Bluchera na cześć wybitnego dowódcy pruskiego epoki napoleońskiej feldmarszałka Gebharda Leberechta von Bluchera. Składa się z dwóch dwukondygnacyjnych bunkrów: bunkra dalmierza oraz i bunkra tzw. działa. bateria była przygotowana do stacjonowania około 60 żołnierzy. W podziemiach bunkra dowodzenia mieściły sie także sale dla żołnierzy, stanowisko dowodzenia, kuchnia, spiżarnia oraz węzeł sanitarny. Latem 2013r. uruchomiono tu nowoczesną multimedialną galerię opowiadającą o ciekawych wydarzeniach z dziejów Ustki. W obrębie twierdzy latem funkcjonuje również tor łucznictwa tradycyjnego, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego o dawnym słowiańskim łucznictwie.

Twierdza Ustka

PFR